Realizované projekty

Názov projektu:

Vypracovanie integrovanej stratégie rozvoja územia a animácia územia

 

Kód projektu: 350 ZV0800272

Číslo zmluvy: ČZV00272

Podpis zmluvy: 14.11.2008

Ukončenie projektu: 14.01.2010

Rozpočet projektu: 76 246,43 EUR/ 2 297 000 Sk

Zdroj financovania: Ministerstvo pôdohospodárstva SR v rámci opatrenia Programu rozvoja vidieka č. 3.5 Získavanie zručností, oživovanie a vykonávanie integrovaných stratégií rozvoja územia, nenávratný finančný príspevok  - 100%

Dodávateľ – spracovateľ integrovanej stratégie rozvoja územia: Občianske združenie Konzultačný a rozvojový klub (OZ K.R.O.K.), Rimavská Sobota

Externí experti: Ing. Martina Pavlovkinová, Ing. Katarína Škrdlová

Miestni experti a manažéri: Ing. Ján Boroš, Ing. Milan Spodniak, Miroslava Žilková, Mária Telgarská.

 

Hlavný cieľ projektu

Hlavným cieľom projektu je vypracovanie Integrovanej stratégie rozvoja územia verejno-súkromného partnerstva OZ Partnerstvo Južného Novohradu s využitím postupov interaktívneho plánovania. Súčasťou spracovania stratégie bude aj aktivizácia miestnych subjektov zo všetkých sektorov, čím sa dosiahne aktíve zapojenie širokého spektra kľúčových aktérov budúcej Miestnej akčnej skupiny. Po vypracovaní stratégie predloží OZ Partnerstvo Južného Novohradu žiadosť o NFP v druhej výzve Programu rozvoja vidieka na Opatrenie 4.1 na realizáciu stratégie.

 

Etapy realizácie projektu

1.   Vypracovanie Integrovanej stratégie rozvoja územia

Finálnym výstupom projektu bude vypracovaná Integrovaná stratégia rozvoja územia, na ktorom sa sformovalo verejno-súkromné partnerstvo OZ Partnerstvo Južného Novohradu. Táto stratégia bude vypracovaná v súlade so záväznou osnovou integrovanej stratégie rozvoja územia pre prístup LEADER.

 2.   Animácia územia

Súčasťou prípravy územia na prístup LEADER je aj aktivizovanie územia (animácia), ktorá predstavuje najmä prácu s predstaviteľmi obecných samospráv, neziskových organizácií, podnikateľských subjektov a s občanmi. Táto aktivizácia bude prebiehať počas celej doby realizácie projektu formou pracovných stretnutí v jednotlivých obciach alebo skupinkách obcí v prípade malých obcí. Táto časť je veľmi dôležitá vzhľadom na to, že sa jedná o územie, ktoré patrí k zaostalým regiónom nielen v rámci kraja, ale aj celého Slovenska a v súčasnosti majú informácie o prístupe LEADER väčšinou len zástupcovia samosprávy.

 3.   Propagačné aktivity

Súčasťou spracovania stratégie je prezentácia a propagácia čiastkových výstupov projektu, prezentácia výsledného dokumentu na záverečnej konferencii, v médiách a na web stránke, sprístupňovanie informácií o prístupe LEADER, informovanie o termínoch aktivít projektu a pod. Pre propagáciu sa využijú viaceré metódy: klasická printová podoba (letáky, miestna tlač, odborná tlač - Obecné noviny, Farmár a pod.), web stránka (interaktívna web stránka s možnosťou aktívneho zapojenia jej návštevníka).

 4.   Vzdelávanie

Vzdelávanie bude určené členom výkonného orgánu (Predsedníctvo v počte 9 osôb), zamestnancom OZ (3 osoby) a členom pracovných skupín (12 - 15 osôb), ktorí sa budú zúčastňovať na spracovaní stratégie. Títo budú v budúcnosti plniť funkciu výkonného manažmentu MAS, a preto je potrebné, aby získali potrebné informácie a zručnosti pre kvalitné spravovanie územia a finančných prostriedkov. Obsahom vzdelávania budú informácie o prístupe LEADER, o politikách rozvoja vidieka, o príprave a implementácii projektov, finančnom riadení projektov, cestovnom ruchu, diverzifikácii podnikania v poľnohospodárstve, obnove obcí a pod.

Harmonogram spracovania Integrovanej stratégie rozvoja územia OZ PJN

 

11

12

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

Spracovanie auditu + doplnenia údajov z územia

X

X

X

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

Spracovanie návrhovej časti

 

 

 

 

 

X

X

X

X

X

X

X

X

 

Spracovanie akčného plánu

 

 

 

 

 

 

X

X

X

X

X

X

X

 

Spracovanie finančného plánu

 

 

 

 

 

 

 

X

X

X

X

X

X

 

Spracovanie monitorovacieho a hodnotiaceho rámca

 

 

 

 

 

 

 

 

X

X

X

X

X

 

Spracovanie implementačnej časti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

X

X

X

X

Spracovanie žiadosti príloh k IS  do opatrenia 4.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

X

Aktivizovanie  verejnosti v území

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Tlač dokumentu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

X

Spracovanie a údržba web stránky 

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

Záverečná konferencia - pre min. 50 osôb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X

Vzdelávanie   

 

 

 

 

X

 

 

X

 

 

 

X

 

 

Propagácia    

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

X

 


Názov projektu:

Poskytovanie potrebných vedomostí v oblasti diverzifikácie a rozvoja cestovného ruchu na vidieku

Názov programu: Program rozvoja vidieka SR 2007 – 2013

Číslo osi: 3

Názov opatrenia: 3. 3 Vzdelávanie a informovanie

 

Aktivity projektu:

Aktivita č.1: Krátkodobé vzdelávacie aktivity v oblasti diverzifikácie  do nepoľnohospodárskych činností  a rozvoja cestovného ruchu

Aktivita č. 2: Informačná stáž pre získanie potrebných skúseností  v oblasti diverzifikácie a rozvoja cestovného ruchu

 

Cieľ projektu:

Spoločným cieľom projektu a uvedených aktivít je skvalitniť a podporiť ľudský potenciál ako základnú podmienku pre zlepšenie kvality života na vidieku. Tento cieľ sa bude napĺňať predovšetkým prostredníctvom uvedených aktivít zameraných na poskytovania potrebných vedomostí, zručností a informácií a výmenu skúseností v jednotlivých oblastiach súvisiacich s opatreniami Osi 3 PRV:

  • vytváranie predpokladov pre dosiahnutie čo najväčšieho prínosu a pridanej hodnoty v rámci relevantných opatrení programu;
  • trvalá udržateľnosť životného prostredia, tradičné vidiecke postupy, remeslá a kvalitné lokálne výrobky;
  • manažment podnikov, ktoré svoju činnosť diverzifikujú do nepoľnohospodárskych oblastí;
  • trvaloudržateľnosť a renovácia kultúrnej,  prírodnej krajiny;
  • vznik medzisektorových  partnerstiev, PPP a záujmových združení.

 

Činnosti projektu:

Aktivita č. 1: Krátkodobé vzdelávacie aktivity v oblasti diverzifikácie  do nepoľnohospodárskych činností a rozvoja cestovného ruchu

Činnosti

  • Realizácia krátkodobých kurzov, školení a tréningov na získanie potrebných vedomostí a zručností z oblasti rozvoja diverzifikácie pre rôzne cieľové skupiny
    • poľnohospodári, ktorí majú záujem diverzifikovať činnosti k nepoľnohospodárskym činnostiam (opatrenie 3.1)
    • občania a podnikatelia, ktorí chcú poskytovať nízkokapacitné ubytovanie (opatrenie 3.2.A)
    • právnické osoby – združenia subjektov  v cestovnom ruchu, ktoré budú propagovať región a jeho produkty (opatrenie 3.2 B)
    • obce mimo pólov rastu, ktoré tvoria verejno-súkromné partnerstvá s podnikateľskými subjektmi s cieľom komplexného rozvoju regiónu (synergia projektov)
  • Šírenie informácií prostredníctvom vydávania tlačených publikácií, tvorby a údržby webových portálov a poskytovania trvalého informačného a poradenského servisu.

 

Aktivita č. 2: Informačná stáž pre získanie potrebných skúseností  v oblasti diverzifikácie a rozvoja cestovného ruchu

Činnosti

  • Získanie praktických poznatkov a skúseností z oblasti rozvoja diverzifikácie, najmä v oblasti cestovného ruchu formou návštev už existujúcich subjektov.
  • Propagácia získaných poznatkov pre subjekty pre cieľové skupiny osi 3 pre opatrenie diverzifikácia (3.1) a cestovný ruch (3.2 A, B)  okrese Lučenec.

 

Cieľová skupina projektu:

  • poľnohospodári, ktorí majú záujem diverzifikovať činnosti k nepoľnohospodárskym činnostiam (opatrenie 3.1)
  • občania a podnikatelia, ktorí chcú poskytovať nízkokapacitné ubytovanie (opatrenie 3.2.A)
  • právnické osoby - združenia subjektov v cestovnom ruchu, ktoré budú propagovať región a jeho produkty (opatrenie 3.2.B)
  • obce mimo pólov rastu, ktoré tvoria verejno-súkromné partnerstvá s podnikateľskými subjektmi s cieľom komplexného rozvoju regiónu (synergia projektov)

Názov projektu:

„Cestičky do praveku – príprava turistickej destinácie v regióne Novohrad“

                       

Projekt pod týmto názvom realizuje Región Neogradiensis z.p.o. Lučenec od júna do decembra 2011. Účelom projektu je vytvorenie turistickej destinácie v cezhraničnom regióne, ktorá by bola vytvorená pre podporu cestovného ruchu v regióne, s cieľom zhodnotiť jedinečnosť regiónu a využiť jeho potenciál na domácom trhu, ale aj v rámci celej Európskej únie. Hlavným cieľom projektu je vytvoriť podmienky pre systém organizácie cestovného ruchu ako turistickej destinácie na území Geoparku Novohrad-Nógrád analýzou príležitostí a návrhom ich funkčného využitia aj prostredníctvom dohôd o spolupráci slovenských a maďarských partnerov. Výstupmi projektu budú príprava strategického dokumentu na realizáciu aktivít a projektov turistickej destinácie Novohrad-Nógrád Geopark, vytvorenie združenia cestovného ruchu a zriadenie webovej stránky.

Celkový rozpočet projektu je 22 368 EUR, z toho dotácia zo štátneho rozpočtu činí 19 920 EUR. Partnermi projektu sú Občianske združenie Partnerstvo Južného Novohradu a NEOGRADIENSIS Régió Egyesület Salgótarján.

„Tento projekt bol podporený z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky“